top of page

2 Şubat günü Hamburg'da Ulaşım Duraklıyor


02.02.2024


Merhaba sevgili Hamburglular. Bildiğiniz üzere şehirdeki ulaşım hayatımızın bir parçası, ama bu Cuma (02.02.2024) günü biraz farklı olacak gibi. Hamburg'un kalbindeki U-Bahn ve otobüsler, ver.di sendikasının çağrısıyla yapılacak bir uyarı grevi sebebiyle tamamen duracak.


Evet, yanlış duymadınız, bu Cuma saat 03:00'te başlayacak olan grev tam 24 saat sürecek. Yani gece yarısı otobüs servisleri de dahil, ertesi gün aynı saatte sona erecek. Bu durum, sadece şehir içinde değil, Hamburg'un Schleswig-Holstein çevresindeki alanlarda hizmet veren VHH otobüs hatlarını da etkileyecek. Okul servisleri de grevden nasibini alacak, yani öğrencilerin de alternatif ulaşım yollarını düşünmeleri gerekecek.Peki bu grevin sebebi ne? Aslında mesele maaşlarla ilgili değil. Ver.di sendikası, çalışanların daha iyi çalışma koşulları talep ediyor. Örneğin, haftada 35 saat çalışma ve yılda 32 gün izin gibi. Ancak Hochbahn, özellikle gece vardiyasında çalışanlara ek izin günleri sunarak bir çözüm önermiş. Görünen o ki, sendika ile Hochbahn arasındaki pazarlıklar biraz sıkı geçiyor.


Hamburg'un ulaşım ağının bu duruma nasıl tepki vereceği merak konusu. Hochbahn ve VHH dışında kalan S-Bahn, HADAG feribotları gibi diğer ulaşım hizmetleri ise grevden etkilenmiyor. Yani tamamen yaya kalmayacağız, ama yine de Cuma günü için planlarınızı yaparken bu durumu göz önünde bulundurmanızda fayda var.


Hamburg Havalimanı ise, bu greve rağmen Cuma günü uçuş operasyonlarını sürdürmeyi planlıyor. Demek ki hayat bir şekilde devam ediyor. Umarım bu durum, hem çalışanların hem de bizlerin lehine en kısa sürede çözüme kavuşur. Hepinize güzel ve sorunsuz bir gün dilerim!


Tekin Gezgin

Hamburg Gezgini Haber


Comments


bottom of page