top of page

Hamburg'da 1.500 kişi İsrail'e destek için buluştu

Yaklaşık 1.500 Hamburglu, Pazartesi akşamüstü saatlerinde Hamburg sokaklarına çıkarak Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırısı sebebiyle, şiddete ve antisemitizme karşı bir mesaj vermek için toplandı.


Hamburg Belediye Başkanı Peter Tschentscher (SPD), İsrail adına düzenlenen dayanışma mitinginde yan yana konuşuyor. © Markus Scholz/dpa
Hamburg Belediye Başkanı Peter Tschentscher (SPD), İsrail adına düzenlenen dayanışma mitinginde yan yana konuşuyor. © Markus Scholz/dpa

Jungfernstieg'de bulunan Reesendamm Köprüsü'ndeki miting, Hamas'ın İsrail'e saldırısının kurbanları için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Hamburg'un Birinci Belediye Başkanı Peter Tschentscher (SPD) şunları söyledi: "Hamburg'da Yahudi karşıtlığına ve İsrail düşmanlığına bir santimetre bile yer yok."


Miting çağrısı Alman-İsrail Derneği tarafından yapıldı ve derneğin "bu ülkedeki Yahudi karşıtı aktörlerin Hamburg'da da Yahudilere karşı şiddeti kışkırtmak için İsrail'in meşru savunmasını suistimal etmesinden" korktuğu belirtildi. Şehir, Yahudilerin Hansa şehrinde hedef haline gelmemesini sağlamalıdır. Alman-İsrail Derneği'nin Hamburg başkanı Moritz Golombek, "İsrail'den gelen görüntüler korkunç derecede etkileyici" dedi. Jungfernstieg'de çiseleyen yağmurda toplanan katılımcılar arasında Hamburg Eyalet Hahamı Shlomo Bistritzky, Hamburg'un İkinci Belediye Başkanı Katharina Fegebank (Yeşiller), Finans Senatörü Andreas Dressel (SPD) ve CDU muhalefet lideri Dennis Thering de vardı. Polis 1.500 katılımcıyı saydı.


Siyasetten ve dini topluluklardan tepkiler

Gösteri öncesinde Hamburg İkinci Belediye Başkanı Katharina Fegebank, İsrail'e yönelik saldırıdan duyduğu üzüntüyü şöyle dile getirdi: "Biz İsrail'in ve tüm Yahudilerin yanındayız. Özellikle İsrail'in korunması adına Müslüman çevrelerden gelen antisemitizme gözlerimizi kapatmamalıyız. Müslümanlar da nefretin ve şiddetin her türlüsünü reddeden kardeşlerimizdir." SPD parlamento grup lideri Dirk Kienscherf ise şunu vurguladı: "Tüm demokratların görevi, insan düşmanlığına ve Yahudi karşıtlığına karşı kararlı bir tavır almaktır." AfD parlamento grubu ise, Senato'nun Kiev modeline uygun şekilde İsrail'le ortaklık kurmasını istiyor.


CDU ve FDP Hamburg Sultan Ahmet Cami'nin kapatılması çağrısında bulundu


Blaue Moschee ya da Sultan Ahmet Cami diye de bilinen İslam Merkezi'nin (das Islamische Zentrum Hamburg - IZH)
Blaue Moschee ya da Sultan Ahmet Cami diye de bilinen İslam Merkezi'nin (das Islamische Zentrum Hamburg - IZH)

Hamburg'un CDU lideri Dennis Thering şunları söyledi: "İsrail'in var olma hakkı, Almanya'nın devlet meselesidir. İsrail artık kendisini teröre karşı kararlılıkla savunma hakkına sahiptir." CDU bir kez daha Alster kenarında bulunan, Blaue Moschee ya da Sultan Ahmet Cami diye de bilinen İslam Merkezi'nin (das Islamische Zentrum Hamburg - IZH) kapatılması çağrısında bulundu. Mavi Camiyi işleten İZH, 1993 yılından bu yana Federal Anayasayı Koruma Dairesi tarafından gözetimde ve faaliyetleri tehlikeli bulunuyor. Hamburg FDP de buranın kapatılması çağrısında bulunuyor. FDP Milletvekili Anna von Treuenfels-Frowein şunları söyledi: "Kırmızı-yeşil koalisyonu, Tahran molla rejimine ve onun Hamas ve Hizbullah'taki terörist dostlarına yakın olan İZH'yi (Blaue Moschee diye de bilinen İslam Merkezi) nihayet kapatmalı."

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney ise saldırıyı destekledikleri yönündeki ifadeleri yalanladı ama Filistin'in yanında olduklarını açıkça ifade etti.Hamburg mitinginde iki kişiye saldırı gerçekleşti.

Dayanışma gösterisinin ardından iki katılımcı saldırıya uğradı. Polis Salı günü yaptığı açıklamada, 32 ve 47 yaşlarındaki iki kadının eylem sonrası ortalığı toplamakla meşgulken iki erkek tarafından aniden arkadan saldırıya uğradıklarını ve dövüldüklerini söyledi. Kimliği belirsiz şüpheliler ayrıca yerde duran çok sayıda İsrail bayrağına da tükürdü ve tekmeledi. Saldırganlar fark edilmeden kaçtı. Soruşturma devam ediyor.


Linke: “Bu terördür”

Cansu Özdemir. Ko-Vorsitzende Fraktion DIE LINKE Hamburg
Cansu Özdemir. Ko-Vorsitzende Fraktion DIE LINKE Hamburg

Hamburg solu ayrıca İslamcı Hamas'ın İsrail'e yönelik benzeri görülmemiş saldırısını da terör olarak kınadı. Hamburg parlamentosunun grup lideri Cansu Özdemir, "Hamas bir direniş hareketi değil" dedi. "Türk ve İran diktatörlükleri tarafından desteklenen İslamcı bir terör örgütüdür. Cesetleri teşhir etmek, çocukları kaçırmak direniş değildir. Terördür." Özdemir, Hamas'ın saldırılarının İsrail halkına ve Filistin topraklarına büyük acılar yaşatacak yeni bir şiddet tırmanışını tetiklediğini vurguladı.Islamische Schura Hamburg "dehşet ve üzüntü" içinde tepki gösterdi.

Birçok ülkeye ait camileri bünyesinde bulunduran çatı kuruluşu olan SCHURA Başkanı Fatih Yıldız, "Sivillere yönelik şiddeti ve masumların kaçırılmasını en sert şekilde kınıyoruz" dedi. Yıldız, bu günlerde tüm dinlerin ibadet, yas ve barışın yerleri olduğunu ve böyle kalmasını umduğunu söyledi.Kiliselerde dualar

Pazar günü Hamburg'un birçok kilisesinde kurbanlar ve yakınları için dualar okunmaya başlandı. Katolik Başpiskopos Stefan Heße, "Orta Doğu, dünyamızı sarsan bir başka savaş yatağıdır" dedi. Protestan Piskopos Kirsten Fehrs ise şöyle konuştu: "Tüm savaşlarıyla ve kaçırılan barış fırsatlarıyla Orta Doğu çatışması hakkında ne düşünürsek düşünelim - Burada medeniyet sınırı aşıldı."


Çevre şehirlerde de mitingler gerçekleşti

Salı akşamı diğer yerlerin yanı sıra Oldenburg ve Kiel'de de gösteriler düzenlendi. Hamas'ın terörist saldırıları yarın Hannover ve Kiel'deki eyalet parlamentoları ile Hamburg parlamentosunda tartışma konusu olacak.


Savaşın, çatışmanın ve siyasi çıkarların her zaman zarar getirdiği dünyamızda bu olaylarından bir an evvel sona ermesini ve tüm insanlığın mutluluk içinde yaşamasını arzu ederek, haberimi bitirmek istiyorum.


Tekin Gezgin

Hamburg Gezgini HaberHamburg'da olup bitenlerden haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın:

Instagram Hesabımız: www.instagram.com/hamburggezgini

Commentaires


bottom of page