top of page

Hamburg Milletvekili Mehmet Yıldız


Hamburg Milletvekili Mehmet Yıldız, Hamburg Gezgini kameralarına konuştu.


2 Ekim 1977 tarihinde Türkiye'nin Kayseri şehrinde dünyaya gelmiş, Kürt ve Alevi kökenli bir işçi ailesinin altı çocuğundan birisi olarak büyüyen Yıldız, 1990 yılında Almanya'ya taşındığını anlattı. 80 darbesi olarak bilinen süreçten sonra Almanya'ya göç ettiğini belirten Yıldız, siyasete olan tutkusunu ve toplumsal sorumluluğunu genç yaşlarda keşfetmiş.


Yıldız'ın eğitim serüveni Türkiye'de başlamış; İlkokulu tamamladıktan sonraki eğitime Almanya'da devam etmiş. Almanya'ya geldikten sonra 16 yıl ailesini göremeyen Mehmet Yıldız, uzun süre heim adı verilen devlet kontrolündeki evlerde kaldığını söyledi.Mehmet Yıldız, politik kariyerine 2008 Hamburg Bürgerschaft seçimlerinde başlayıp, Die Linke partisine katılmış. 2011 ve 2015 seçimlerinde Billstedt – Wilhelmsburg – Finkenwerder bölgesinden direkt milletvekili seçilerek parlamentoya girmiş. Görev yaptığı dönemde, göç, spor, çocuk, gençlik ve aile konularında uzmanlaşmış.


2022 yılında Linksfraktion'dan ayrılan Yıldız, uzun süren çatışmalar ve fikir ayrılığı sebebiyle partisinden ayrılarak, Hamburg Bürgerschaft'ta bağımsız bir milletvekili olarak kalmaya devam ettiğini ifade etti.


Milletvekili olduğu zamanlarda zaman zaman inşaatlarda çalıştığını ve başından geçen ilginç anıları anlattı. İşçi ve emekçi savunucusu olduğunu belirten Mehmet Yıldız'la Türkiye siyaseti, Filistin & İsrail olayları, Ukrayna savaşı gibi güncel konulardan da konuştuk.


Her pazartesi ve salı günü Billsedt'te bulunan bürosunda ücretsiz danışmanlık hizmeti sunduğunu anlatan Yıldız'ın kapısı müsait olduğu sürece halka açık durumda. İsteyenlerin kendisine 040 36 19 29 52 numaralı telefondan ya da Billstedter Haupstr. 78, 22117 Hamburg adresinden ulaşmasını mümkün.


Uzun bir sohbet olmasına rağmen kesip, kırpmadan yayınladım. İyi seyirler.


Tekin Gezgin
Comentários


bottom of page