top of page

Hamburglular için sonbahar tatillerinde özellikle popüler olan yerler.

Aktualisiert: 27. Nov. 2023

Kuzey Denizi ve Baltık Denizi'nde su sıcaklıklarının şu anda 15 ila 16 derece Santigrat arasında olduğu söyleniyor. Bu, Ekim ayının başı için iyi bir sıcaklık olsa da, Hamburg'un sonbahar tatillerinin başlamasına kadar olan süreçte daha da düşmesi muhtemel. Denizde yüzmek artık yalnızca dayanıklılar için bir eğlence olacak.


Baltık Denizinden gün batımı manzarası

Ancak klasik güneşli tatil bölgeleri çok farklı bir tablo sunuyor. Kanarya Adaları Atlantik Okyanusu'nda 24 ila 25 derece Santigrat sıcaklık ölçülüyor. Mallorca'da Akdeniz'in 26 derece sıcak olduğu söyleniyor ve Antalya'daki sıcaklık 28 derece. Aynı yüksek sıcaklıklarla Mısır'ın Hurghada tatil beldesinin bulunduğu Kızıldeniz de cazip geliyor.


Kuzey Almanyada yaşayanların sonbahar tatili için güneye gitmeyi tercih ediyor. Talep yoğun!

Alltours, Tui, Check24 gibi hizmet sağlayıcılar yüksek talep konusunda mutabıklar. Düsseldorf merkezli seyahat acentesi Alltours'un sözcüsü Alexandra Hoffmann "Bu, özellikle geçen yıla kıyasla sonbahar tatilleri için yapılan rezervasyonlarda fark ediyoruz," diyor. Avrupa'nın en büyük seyahat şirketinin benzer bir görüşü var. Hamburglu müşterilerin rezervasyon davranışı hakkında Tui sözcüsü Aage Dünhaupt "Nemli yaz haftalarının ardından, yaz sezonunun sonuna doğru tatillere büyük bir talep gözlemliyoruz," diyor. Şirket için yaz sezonunun sonu sonbaharı içeriyor. Hacim şu anda 2022 sezonunun üzerinde.Birçok paket tatil internet karşılaştırma siteleri aracılığıyla rezerve edilmektedir. Ve bu sitelerin çoğu, durumu hemen hemen aynı olarak değerlendirmektedir. Check24'ün Paket Tatil Direktörü Martin Zier, "Bu yılki sonbahar tatilleri için paket tatillere olan talep yüksek" diyor.


Konyaaltı plajından manzara

Eurowings, Hamburg rezervasyonlarından Memnun "Neredeyse Dolu" "

Eurowings sözcüsü Florian Gränzdörffer "Eurowings ile Hamburg'dan Avrupa'daki 16 ülkede yaklaşık 50 destinasyona giden birçok uçağımız neredeyse tamamen dolu" diyor. Yazın başındaki güçlü trend sonbaharda da devam ediyor. Bilet talebi yüksek seviyede kalıyor. Sonbahar tatili rezervasyonları bir önceki seneye göre neredeyse yüzde 20lik artış gösteriyor.


Hatta geçen senelerde sorun yaşayan havayolu şirketi Marabu, bu sene doluluk derecesinden çok memnun olduğunu belirtiyor.Hamburg Havalimanı, sonbahar tatillerinde kaç yolcu beklenildiğine dair henüz bir değerlendirme yapmak istemiyor. Henüz geçerli açıklamalar için erken olduğunu söylüyorlar. Eylül ayının sonuna kadar haftada 350.000 yolcu tahmin ediliyordu. Bu rakam daha önce yaz tatili haftaları için de kullanılmıştı. Bu, 2019'a kıyasla yolcu sayısının yüzde 85 ila 90'ına denk geliyor, diye belirtilmişti.


Hamburg'dan yapılan uçuşlar için Eurowings'ten açık bir yanıt var: "En popüler hedef elbette tekrar Mallorca


"Hamburg Havalimanı'ndan Akdeniz'in ünlü tatil adasına kadar günlük sekiz uçuş yapılıyor,"

diyor Gränzdörffer. İkinci ve üçüncü sırayı ise şehir tatili için popüler olan Londra ve Yunan adası Girit'in başkenti olan Heraklion oluşturuyor.Hamburg'dan tatil için bölgelerin başında Türkiye geliyor

Turizm şirketi Alltours sözcüsü Hoffmann, Hamburg halkının sonbahar tatillerinde tercih ettiği uçuş hedefleri arasında Kanarya Adaları, Mallorca, Mısır ve Türkiye sahil kesmi olduğunu söylüyor. Ayrıca, İspanya'nın güney sahilinde ve İtalya'da da konaklamalar oldukça popülerdir. Diğer turizm şirketi Tui ise Antalya'nın, Almanya genelindeki tercih sıralamasını Mallorca, Girit, Hurghada ve Rodos'un önünde lider olarak sürdürüyor.

Check24'te ise şu açıklamalarda bulundu. "Türk bölgeleri Side ve Alanya önde geliyor, ardından her zaman popüler olan Mallorca geliyor. Tunus bölgelerine artan talep dikkat çekiyor. Örneğin, Monastir gibi Akdeniz bölgesi, geçen yıl dışında kalan 20 popüler paket tatil hedefi arasına girmeyi başarmıştır"


Uçak fiyatlarının artmasıyla ilgili Check24'ten ayrıntılı bilgiler var. Artan talep, tatil seyahatlerinin fiyatlarının yükselmesine yol açıyor. Mallorca, bir yıl içinde yüzde 18 daha pahalı hale geldi ve kişi başı ortalama günlük fiyatı 110 Euro olan Side ve Alanya'dan yaklaşık yüzde 22 daha pahalı hale geldi. Monastir ise yüzde 3 artışla en düşük fiyat artışını gösterirken, bunu yüzde 6 artışla Gran Canaria takip ediyor. Korfu, Paxi, Maldivler ve Tunus'un Hammamet bölgesi, bir önceki yıla göre fiyat sabit kalmıştır. Pauschalreisen, Djerba'ya gitmek bir yıl öncesine göre yüzde 7 daha ucuzdur.

Çok yıllık karşılaştırmada zamlar daha da fazla dikkat çekmektedir.Hamburg uçuşlarında son dakika teklifleri hala var mı?

Temelde evet. Ancak sektördeki değerlendirme oldukça farklıdır. Sonbahar tatilinin başlamasından bir hafta önce artık kesinlikle son dakika sezonundayız. Lakin, bir çok fırsat çoktan tükendi ve yeni kampanya yakalamak biraz zorlaştı. Sonbahar aylarında bazı destinasyonlarda tüm otellerin hala açık olmadığını düşünürsek güncel kampanya ve indirim yakalamak biraz daha zorlaşıyor."Alltours" sözcüsü Hoffmann, "Seyahat hedefi, otel ve kalkış havaalanı ve kalkış zamanı konularında esnek davranabilirseniz sonbahar tatilleri için hala iyi fırsatlar var " diyor. Şu an en cazip son dakika hedefi Türkiye'dir. Mısır, Kanarya Adaları, Mallorca ve Yunanistan için de hala kapasite bulunmaktadır. Kreta ve Rodos ise sezonlarını Kasım'a kadar uzatmış ve şu anda sonbahar için cazip teklifler sunmaktadır. Check24 yöneticisi Zier. "Her zaman ucuz son dakika fırsatları bulabilirsiniz," diyor.


Hamburg uçuşlu paket tatillerin fiyatı ne kadar?


Aşağıdaki tüm paket tatil teklifleri, bir hafta boyunca seyahat etmek isteyen iki yetişkin ve iki çocuk içeren dört kişilik bir aile için hesaplanmıştır. Check24'e göre, Mallorca için fiyatlar konaklama dahil yaklaşık 1800 Euro'dan başlamaktadır. Dört kişilik bir aile için Mısır'a seyahat yaklaşık 2000 Euro'ya mal olabilir.

Tui, San Pedro de Alcántara'daki Costa del Sol'daki üç yıldızlı TUI Suneo Cortijo Blanco oteli için yaklaşık 3000 Euro fiyat sunmaktadır. Hamburg Havalimanı'ndan uçuş yapılıyor ve her şey dahil konaklama sunuluyor.


Hamburg uçuşlu Türkiye tatili ne kadar?

Antalya'da Beş yıldızlı TUI Kids Club Turan Prince Residence otelinde bir hafta, her şey dahil ve Hamburg'dan uçakla yaklaşık 3000 Euro'ya mal oluyor. Yunanistan'ın Girit adasında ise dört yıldızlı TUI Suneo Chrissi Amoudia otelinde yaklaşık 3700 Euro'dur. Bu verileri Turizm şirketi Tui yaklaşık olarak belirtmektedir.


Düsseldorf merkezli seyahat şirketi Alltours, Türkiye tatili için Bremen'i kalkış havaalanı olarak düşünmeyi öneriyor. Şirket yetkilileri "Alanya'da dört yıldızlı Club Dizelya'da her şey dahil konaklamak için yaklaşık 3000 Euro ödeyebilirsiniz, Didim'deki beş yıldızlı Maxeria Blue otel ise yine her şey dahil konaklama ile yaklaşık 100 Euro daha ucuzdur. Trenle Bremen'den gidiş-dönüş ücretsiz ulaşım sağlayan Zug-zum-Flug biletini de tüm tekliflere dahil ettik." diyor.


Sizler için çeşitli turizm şirketleri ve haber sitelerinden derlediğim güncel bilgileri paylaştım. Umarım faydalı olmuştur.


Tekin Gezgin

Hamburg Gezgini Haber

Hamburg'da olup bitenlerden haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın:


Instagram Hesabımız: www.instagram.com/hamburggezgini

Comments


bottom of page