top of page

Hamburg Havalimanı'ndaki rehine krizi, 18 saatten fazla sürenin ardından sona erdi.

Cumartesi akşamı aracıyla ve dört yaşındaki çocuğuyla havalimanı apronuna giren silahlı adam, polis tarafından gözaltına alındı.

Cumartesi akşamı aracıyla ve dört yaşındaki çocuğuyla havalimanı apronuna giren silahlı adam, polis tarafından gözaltına alındı.
Cumartesi akşamı aracıyla ve dört yaşındaki çocuğuyla havalimanı apronuna giren silahlı adam, polis tarafından gözaltına alındı.

Olayın Arkasındaki Görünüşe Göre Velayet Anlaşmazlığı

Polis, rehine krizinin arkasında bir velayet anlaşmazlığı olduğunu düşünüyor. Şu ana kadar edinilen bilgilere göre, 35 yaşındaki adamın yanındaki dört yaşındaki kızı Cumartesi günü Stade'deki annesinin yanında bulunuyordu. Stade polisinin açıklamalarına göre, 35 yaşındaki Buxtehude'lu Türkiye kökenli adam, Cumartesi akşamı saat 19.20 civarında dört yaşındaki kızı annesinden zorla aldı. Bu sırada birkaç kez havaya ateş ettiği iddia ediliyor. Ardından Hamburg'a gitmiş ve havalimanı pistine ulaşmış ve Türk Hava Yolları uçağının altına kadar arabayla girmişti. Havaya silahla ateş açıp, molotof kokteyle benzer iki şişe fırlattı. Herhangi bir maddi zarar yaşanmadı.


Rehine krizi sona erdikten sonra, havalimanı uçuşlarının mümkün olduğunca hızlı bir şekilde başlaması planlanıyor.


 

Rehine krizi, pazar günü öğleden sonra pistte kan dökülmeden sona erdi. Polis sözcüsü Sandra Levgrün, "Adam, kızıyla aracı terk etti, güvenlik görevlilerine yaklaştı ve bu sırada gözaltına alındı" dedi.


Belediye Başkanı Peter Tschentscher (SPD), Hamburg Havalimanı'ndaki rehine krizinin mutlu bir sona ermesinden sonra rahatladı. Tschentscher, Pazar günü Twitter'da, "Hamburg Havalimanı'ndaki rehine krizi uzun ve dramatik saatlerin ardından sona erdi" dedikten sonra, "Anneye, çocuğa ve ailelerine korkunç deneyimleri atlatmaları için çok güç diliyorum." ifadelerini ekledi.


Pazar günü saat 11'e kadar 126 uçuş iptal edildi. Tüm gün boyunca uçuş iptalleri ve gecikmeler olabilir. Cumartesi akşamı altı kalkış ve dört varış iptal edilmişti. 17 gelen uçak başka havaalanlarına yönlendirilmişti. Toplamda 3.200 yolcu etkilenmişti. Pazar günü için toplamda 286 uçuş ve yaklaşık 34.500 yolcu planlanmıştı. Hangi uçuşların gerçekleşebileceği havalimanı tarafından belirsiz olarak açıklandı.


Hamburg Havalimanı, apronunda yaşanan rehine krizine rağmen tesisin güvenliğinde herhangi bir eksiklik olmadığını iddia ediyor. Yakın zamanda başka olaylarda yaşanmıştı. Bir havalimanı sözcüsü, "Havalimanının büyüklüğü göz önüne alındığında, yüksek suç işleyenlerin, izinsiz güvenlik bölgesine zorla erişim sağlayamayacağı garantilenemez" ifadelerini kullandı.


Alman Polis Sendikası (DPolG) Başkan Yardımcısı Heiko Teggatz, Noel pazarlarının dahi beton bariyerlerle korunduğunu, havalimanlarında daha kapsamlı bir koruma gerektiğini ifade eden açıklamalarda bulundu.


Gelen ve giden yolcuların Hamburg Havalimanı'ndan güncellemeleri takip etmesi gerekmektedir.


Tekin Gezgin

Hamburg Gezgini Haber
Comments


bottom of page