top of page

Hamburg'da Filistin Yanlısı Miting Gerçekleşti.


Hamburg'da, Filistin yanlısı bir miting ilk kez onaylandı. Daha önce, tehlike riskinden dolayı Filistin yanlısı toplantılar yedi kez yasaklanmıştı.


25 Ekim Çarşamba akşamı gerçekleştirilen miting, Hamburg İslam Cemaatleri Konseyi (Schura) tarafından düzenlendi ve "Orta Doğu'daki insanlar ve barış için sesimizi barışçıl bir şekilde yükseltelim - aynı zamanda Filistin halkı için" teması altında gerçekleşti.

Schura'nın bu izni almasında, Hamas'ın saldırısından hemen sonra Yahudi Cemaati'ni ziyaret etmesi ve dayanışmayı ifade eden, barışçıl tutumlarının dikkate alındığı polis tarafından açıklandı. Ayrıca, Schura'nın başkanı, Hamas'ın sivilleri hedef alan saldırıyı açıkça kınamış ve İslam topluluklarını sakin olmaya davet etmişti.


Tüm bunları dikkate alan polis, "Bu bağlamda, organizatörlerle yoğun ve yapıcı işbirliği görüşmelerinin ardından, gereksinimler karşılandı. Etkinlikle ilgili tüm konseptin barışçıl ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için gerekli koşullar belirlendi" dedi. Hamburg'da Yahudi hayatının saygı görmesi ve İsrail Devleti'nin varlığının hiçbir zaman sorgulanmaması şartıyla gösteriye izin verildi.
Yaklaşık 1500 katılımcı bekleniyordu. Resmi başlangıcın hemen ardından saat 18:00 civarında yüzlerce kişi Hamburg merkezinde toplandı. Polis yaptığı açıklamada toplamda 800 katılımcı tespit ettiklerini söyledi. Tüm sloganlar ve pankartlar önceden belirlenmişti. Hatta izin verilen Filistin bayraklarının sayısı bile sınırlıydı. Yahudi varlığına aykırı ya da İsrail Devleti'nin varlığına karşı çıkan afiş ya da konuşmalar yapılmaması kararlaştırılmıştı. Gösteri boyunca "Allahuekber" ve "Free free Palestine" sloganları duyuldu. Bazı afişlerde kurallara aykırı ifadeler yer aldığı gözlemlendi. Kurallara aykırı davranıldığı gerekçesiyle gösteri başladıktan kısa bir süre sonra sonlandırıldı. Polis Almanca ve Arapça olarak anons yaptı. Anonsa karşı ıslıklarla tepki gösterildi.
Toplamda 1500 polis görev aldı. Hamburg emniyet güçleri, Federal Polis ve Schleswig-Holstein, Aşağı Saksonya, Bremen ve Mecklenburg-Vorpommern birimlerinden destek aldı.


Öte yandan, kayıtlı olmayan ve yetkililer tarafından onaylanmayan Filistin yanlısı toplantıları yasaklayan bir genelge, gelecek Pazar gününe kadar dört gün daha uzatıldı.


Tekin Gezgin

Hamburg Gezgini Haber

Commentaires


bottom of page