top of page

10. Yılmaz Güney Film Günleri Başladı

Hamburg'da bu yıl 10. kez düzenlenen Yılmaz Güney Film Günleri, 2 Kasım'da başladı ve 4 Kasım'a kadar devam edecek.


Yılmaz Güney'in sinema alanındaki mücadelesini yaşatmak amacıyla düzenlenen etkinlik, Mig Zentum Derneği tarafından organize ediliyor. Dernek Koordinatörü Haşim Mahir Özgür, "Köle olarak yaşamaktansa özgürlük savaşçısı olarak ölmek daha iyidir" sözleriyle tanınan Yılmaz Güney'in anısını yaşatma kararlılığını vurgulayarak, katılan herkese teşekkür etti.


Etkinlik, 3001 Kino'da gerçekleşiyor. Her gün saat 18:30'da başlayan etkinliklerde önce bir kısa film gösteriliyor, ardından uzun metrajlı bir film izleyicilerle buluşuyor.


Film günlerinin ilk gününde "Mazbataya Giden Yol" adlı kısa film gösterildi. Volga Sorgu Tekinoğlu'nun yönetmenliğini üstlendiği bu samimi film, Ovacık'ta muhtarlık seçimleri dönemini anlatıyor. Ardından ise "Renksiz Dünya" isimli film izleyicilerle buluştu. Mehmet Ali Konar'ın yönettiği bu film, 1990'lı yıllarda Türkiye'nin Kürt yoğunluklu şehirlerinde yaşanan karanlık siyasi ortamı ele alıyor.


Gelecek Filmler ve Gösterim Yerleri


Yılmaz Güney Film Günleri 4 Kasım'a kadar devam edecek. Gelecek günlerde izleyicileri şu filmler bekliyor:


- 3 Kasım: Bilal Bulut'un yönetmenliğini üstlendiği "Elif Ana" adlı film ile "Çığlık-Schrei" isimli kısa film gösterilecek.

- 4 Kasım: Özcan Alper'in yönettiği "Karanlık Gece" filmi ile "Adres" isimli kısa film izleyicilerle buluşacak.


Biletler Gişeden Alınabiliyor


Gösterimler, Schanzenstraße 75 im Hof, 20357 Hamburg adresindeki 3001 Sineması'nda gerçekleşecek. Biletler etkinlik girişinde satışa sunulacak ve sinemaseverler bu özel etkinliği uygun fiyatlarla izleme fırsatını yakalayabilecekler.


Yılmaz Güney Film Günleri, sinema sanatının derinliklerine inmek isteyenler ve özgürlük mücadelesinin sinemadaki izlerini görmek isteyenler için kaçırılmaması gereken bir etkinlik.


Tekin Gezgin

Hamburg Gezgini Haber

Comments


bottom of page