top of page

Hamburg Havalimanı Kapatıldı.

Aktualisiert: 6. Nov. 2023

Hamburg Havalimanı Kapatıldı: Silahlı Kişi Çocuğunu Rehin Aldı

Tarih: 05.11.2023


Cumartesi akşamı, silahlı bir sürücü Hamburg Havalimanı'na girdi. Uçuşlar tamamen durduruldu. Polis tarafından verilen bilgilere göre, bu adam dört yaşındaki bir kız çocuğunu rehin aldı, ancak bir polis sözcüsüne göre, çocuğu polise teslim etmeye hazır olduğu ifade edildi. Pazar günü için planlanan ilk uçuşlar zaten iptal edildi.


Havalimanina izinsiz ve silahlı giriş yapan şahısla yapılan müzakerelerin Türkçe yapıldığı belirtildi.

Foto CNN


Federal Polis Sözcüsü Thomas Gerbert, Silahlı bir kişinin, aracıyla saat 20:00 civarında bir kapıyı kırdığını ve havaalanının pistine girdiğini belirtti. Adam, araziye girdikten sonra iki kez ateş etti. Havaalanıyla ilgili görsellerde, adamın görünüşe göre hızla geçtiği hasar görmüş bir bariyer görülüyordu.


Polis, rehin alma olayının nedeninin bir çocuğun velayet davası olduğunu düşünüyor. .


Pazar sabahı erken saatlerde Hamburg Polisi X (eski adıyla Twitter) üzerinden "Operasyonun devam ettiği süre boyunca geniş çaplı trafik önlemlerinin gerektiğini" belirtti. Bu nedenle havaalanına şu anda ulaşılamıyor ve girelemiyir. Havaalanı istikametinde giden S-Bahn'da durduruldu. Hamburg Havaalanı, sabah uçuşlarının iptal edildiğini belirtti. Uçuş durumunu takip etmeniz ve gerektiğinde havayoluyla iletişime geçmeniz rica ediliyor.


Polis Sözcüsü Gerbert, havalimanında yerel ve federal polisin yoğun bir şekilde bulunduğunu belirtti. Özel harekat birimi ve polis psikologları da görev başında duruyor. Kendisiyle iletişim halinde olduklarını ve bir müzakere çözümüne odaklandıklarını söyledi. Soruşturmacılarla "iyi niyetli" olduğunu belirten polis sözcüsü, Türkçe görüştüklerini söyledi.

Olay yerine giren adamın iki Molotof kokteyl benzeri şişe attığı belirtildi.

Herhangi bir zarar verilmedi ve havaalanı itfaiyesi şişeleri söndürebildi.


Havaalanı tahliye edildi, uçaklar boşaltıldı

Adamın aracını park ettiği alanın altındaki uçak boşaltıldı. Daha sonra havaalanı tamamen tahliye edildi ve geniş bir şekilde güvenli bölgeye alındı, pistteki son uçaklar da boşaltıldı. Havaalanının web sitesinde Cumartesi akşamı şöyle yazıyordu: "Hamburg Havaalanı'nın pistindeki polis önleminin nedeniyle bugün 4 Kasım'da iniş ve kalkışlar yapılmayacak." Tüm etkilenen yolcuların doğrudan havayoluyla iletişime geçmeler istendi. Tahmini 3.200 yolcu etkilendi.


Tekin Gezgin

Hamburg Gezgini Haber


Rehine Krizi sona erdi haberi için tikla:

Comments


bottom of page